II. LIGA – V sezóne padlo 641 gólov, najlepším strelcom trebišovčan Kanu

autor: MFK Tatran Liptovský Mikuláš, zdroj: Facebook MFK Tatran Liptovský Mikuláš

BRATISLAVA (SFZ) – Druholigová sezóna 2020/21 napísala počas víkendu svoju poslednú kapitolu a vylúštila posledné otázniky. Aká bola?

Víťaz – MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Prekvapivý príbeh napísali Liptáci, ktorí sa do ročníka prihlásili v poslednej možnej chvíli, len niekoľko hodín pred uzatvorením prihlášok. Prvé dve stretnutia v sezóne prehrali, potom sa však nadýchli k neuveriteľnej jedenásťzápasovej sérii bez prehry, ktorá ich po jeseni vyniesla na druhé miesto so štvorbodovou stratou na prvý MFK Dukla Banská Bystrica. Z lavičky Liptovského Mikuláša počas zimnej prestávky odišiel do FK Pohronie tréner Štefan Zaťko, ktorého nahradil Marek Petruš. Ten doviedol svojich zverencov ku konečnému prvému miestu, ktoré zaručuje postup do najvyššej súťaže. „Prežívam najkrajšie pocity v kariére. Radosť hráčov je takisto úprimná, takže všetko je tak, ako to má byť,“ povedal v bezprostrednej reakcii po víťazstve v súťaži tréner Marek Petruš. Liptovskomikulášania vo Fortuna lige vystriedajú FC Nitra, ktorý sa umiestnil v najvyššej súťaži na poslednom mieste.

Baráž – MFK Dukla Banská Bystrica

Banskobystričanom v minulej sezóne ušlo prvé miesto v II. lige v poslednom kole, teraz o jesenný štvorbodový náskok prišli počas jarnej časti, keď ich predbehol Liptovský Mikuláš. Futbalisti Dukly o miestenku v najvyššej súťaži zabojujú v baráži, do ktorej z Fortuna ligy padli hráči FK Senica.

3. – 12. miesto

Druholigovú príslušnosť aj pre ďalšiu sezónu si zachovajú FK Železiarne Podbrezová, MFK Skalica, FC Košice, FC ŠTK 1914 Šamorín, KFC Komárno, MŠK Púchov, Slavoj Trebišov, FC Petržalka, MŠK Žilina B a FK Dubnica nad Váhom. Niektoré kluby mali vyššie ambície, niektoré tímy sa zas chceli udržať v druholigovej spoločnosti. Uvidíme, aké ciele budú mať mužstvá v nasledujúcom ročníku.

Zostupujúci – FK Poprad, v zóne zostupu aj ŠK Slovan Bratislava B a Partizán Bardejov BŠK

FK Poprad bol na chvoste ligy takmer celú sezónu, navyše šesť bodov sa mu odrátalo podľa Súťažného poriadku SFZ čl. 83/1. „Riadiaci orgán súťaže odpočíta tri body družstvu klubu najvyššej súťaže najvyššej vekovej kategórie za každé stretnutie, ktoré odohrá počas neuhradenia mesačnej zbernej faktúry klubom.“
Rezerva Slovana prešla počas zimnej prestávky prestavbou a jej trénerom sa stal Vladimír Gála. Na úvod jari zdolali belasí hráčov Banskej Bystrice, poradili si aj so Skalicou, Popradom, Púchovom, Petržalkou a Trebišovom, ale nad čiaru zóny zostupu sa nevyšvihli.
Po záverečnom kole sa v zóne zostupu nachádza aj Partizán Bardejov BŠK. „Podľa článku 15 súťažného poriadku musí zostúpiť z II. ligy posledný tím v tabuľke a ďalší počet zostupujúcich závisí od počtu postupujúcich družstiev z nižších súťaží ako aj od počtu zostupujúcich z vyššej súťaže. Keďže máme štyri tretie ligy, tak víťazi jednotlivých súťaží majú pri splnení podmienok skráteného licenčného konania právo postupu do II. ligy. Keďže v sezóne 2020/21 mala II. liga 15 účastníkov, tak v prípade, že všetci štyria víťazi III. líg splnia spomínané licenčné konanie, zostúpia z II. ligy tri tímy. Či to všetko tak bude, to sa uvidí o pár týždňov, keď sa dohrajú III. ligy,“ ozrejmil predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik.

Zaujímavosti z druholigovej sezóny 2020/21

  • Najlepší strelec: Wisdom Uda Kanu zo Slavoja Trebišov – 18 gólov
  • Počet gólov v sezóne 2020/21: 641
  • Počet divákov v sezóne 2020/21: 35 929
  • Počet žltých kariet: 945
  • Počet vylúčených po 2. ŽK: 35
  • Počet priamych červených kariet: 12
  • Nariadené pokutové kopy / premenené pokutové kopy: 100 / 77
  • Najviac odohratých minút: 2625 minút odohral Martin Junas


Zdroj: Futbalsfz.sk