Keď vám neveria, možno z toho vyťažiť

Dubnica nad Váhom má ako jediný druholigista v prebiehajúcom ročníku zahraničných trénerov. Pozíciu hlavného zastáva Ír Andy Smith, jeho asistent je Portučalčan Sander Gerrero. Keďže v minulom ročníku sa zachránila až v hodine dvanástej, pred štartom nového sa jej veľa šancí na to, aby sa pohybovala v popredí, nedávalo. Považania sú však po 4. kole prekvapujúci líder tabuľky, keď trojgólovým víťazstvom vypoklonkovali z trónu dvadsaťjednotku Slovana. Nielen o zápase, ale aj o fungovaní pod zahraničnými trénermi sme sa pozhovárali s jednou z opôr tímu, brankárom Samuelom Vavrúšom.

Súčasné postavenie Dubnice je prekvapenie. My sme jej v prognózach na umiestenie pridelili až 14. miesto. Ako ste to vnímali?

„Samozrejme, že sme o tom v kabíne debatovali. Brali sme to tak, že nikto nám neverí, odborníci aj verejnosť nás podceňujú. Takže by sme mohli z toho vlastne vyťažiť a príjemne ich prekvapiť.“

Po úvodnej domácej prehre s Trebišovom (0:1) sa zdalo, že sa nedokážete vyrovnať s odchodom kanoniera Baboviča ani s dlhodobou absenciou stredopoliara Bilovského. Prišli však tri víťazstvá. Kde hľadať korene výrazného obratu?

„Určite v prístupe hráčov. Tiež v tom, že máme výborne poskladané mužstvo. Prišli noví hráči a s nimi aj kvalita. Napríklad, mladý Marek Švec, ktorý bol gólový už na tréningoch, no chvíľku mu trvalo, kým to preniesol aj do majstrovských zápasov. Naposledy dvakrát skóroval proti dvadsaťjednotke Slovana.“

Omladinu belasých, ktorá bola líder tabuľky, ste zdolali 3:0 dokonca i bez zraneného stopéra Štefáneka. Jej odpor ste však zlomili až po prestávke...

„Prvý polčas z našej strany nebol veľmi dobrý. Neplnili sme to, čo nám povedal tréner pred zápasom. V kabíne sme si však niečo povedali a po zmene strán to začalo fungovať.“

Čo myslíte, ako dlho môže Dubnica v pozícii lídra vydržať?

„Dúfam, že čo najdlhšie...“

Aký podiel má na súčasnom umiestení írsky tréner Andy Smith?

„Veľký. V prvom rade je to výborný motivátor. Máme skvelé tréningy. Prešli sme na úplne iný štýl hry. Držanie lopty je viac zamerané na veľa krátkych prihrávok a veľa centrovaných lôpt do šestnástky súpera.“

Nie všetci hráči Dubnice však ovládajú angličtinu. Ako prebieha komunikácia?

„To je pravda, ale tréner brankárov Dušan Perniš, či asistent Michal Kijačik – ak niekto nerozumie - veci prekladajú. Takže rečová bariéra nepredstavuje žiadny problém.“

Ako by ste Andyho Smitha charakterizovali?

„Tréner Smith je veľmi impulzívny a keď sa nedarí, dáva do toho aj veľkú emóciu, v snahe hráčov správne motivovať. Zveličene by sa teda dalo povedať, že vtedy lietajú v kabíne aj tabule...“

V základnej zostave nastupuje aj dvojica portugalských hráčov Careiro a Macedo. Bolo s nimi ťažké nájsť futbalovú reč?

„Spočiatku áno, ale komunikujú aj v angličtine. Do kádra priniesli veľkú kvalitu. Sú iná nátura ako Slováci, takže v tomto smere priniesli tiež niečo nové.“

Dubnicu vždy charakterizovalo, že v jej drese hralo veľa odchovancov. Teraz má v kádri okrem už spomínaných Portugalčanov viacerých legionárov (Nigérijčan Elvis, Albánec Dubova, Gruzínec Džahanelidze, Ukrajci Šumilov a Rizie, Rus Šliachov). Ako to vnímate?

„To je záležitosť nových majiteľov. Myslím si, že legionárov angažovali najmä pre to, aby v mužstve vytvorili väčšiu konkurenciu.“

Najbližšie cestujete na trávnik Myjavy, ktorá spolu s Komárnom ešte neokúsila trpkosť prehry. S akými cieľmi?

„Bude to ťažký zápas. V prípade, že budeme dodržiavať všetko, čo doteraz, nebojím sa, že by sme z kopaníc body nedoviezli.“

A vy zaznamenáte tretie čisté konto v prebiehajúcej sezóne?

„Pevne verím, že áno.“

Zdroj: Denník Šport